NGEN je postavil hranilnik električne energije v Talumu
Podjetje Ngen je 8.10.2020 slovensko obeležilo začetek delovanja največjega hranilnika električne energije proizvajalca Tesle v širši okolici.
To je drugi projekt podjetja Ngen, katerega ustanovitelja sta Roman Bernard in Damian Merlak. V lanskem oktobru so na Jesenicah že odprli prvi hranilnik električne energije. To je baterija ameriškega proizvajalca Tesla, žirovniško podjetje pa je razvilo programsko rešitev, ki samostojno upravlja naprave, vključene v virtualno elektrarno.
Kako shraniti energijo za Romana Bernarda, direktorja podjetja Ngen, ki ustvarja energetske rešitve, ni več vprašanje. Lani oktobra so na Jesenicah na območju SIJ Acroni postavili največji baterijski hranilnik, menda mu ni enakega v Evropi, in sicer v sodelovanju s Teslo. Vendar je v hranilniku njihovo znanje, njihova programska oprema. Baterijski sistem v Kidričevem pa se ponaša s priključno močjo 15 megavatov in zmogljivostjo 30 megavatnih ur.
Za vse hranilnike ima podjetje s strani proizvajalca Tesla zagotavljajo reciklažo. Proizvajalec namreč ločeno gradi tovarne za reciklažo baterij, ki jih vzame nazaj, ko so izrabljene, ter v zameno prizna določen popust pri nabavi nove. Nevarnosti pri hranilnikh praktično ni, če se upošteva vsa navodila proizvajalca. Izdelki Tesla Energy so popolnoma skladni z najstrožjimi mednarodnimi varnostnimi standardi, tudi standard za litij baterije in druge. Do požare lahko pride samo zaradi zunanjih vzrokov.
V NGEN se že povezujejo z drugimi v strateško partnerstvo na področju energetske transformacije, ki bo pomagala k prehodu v brezogljično družbo. V trgovinah so že na voljo Teslini Powerwall hranilniki električne energije, za katere so v NGEN razvili integracijsko platformo, s katero kupec lahko sodeluje na energetskem izravnalnem trgu.
Powerwall hranilniki lastnikom omogočajo, da sodelujejo pri energetski transformaciji, nekaj prihranijo oziroma ustvarijo pasivne prihodke, hkrati pa so ti hranilniki lahko dekorativni elementi v stanovanju.
Na trgovske centre nekateri že nameravajo namestiti sončne elektrarne, tako je Merkur doslej s sončnimi paneli prekril pet, poleg tega pa bodo pri vsakem od njih vgradili še pet do deset Powerwall hranilnikov. Začeli bodo s trgovskim centrom Primskovo. S to investicijo želijo posameznike ozaveščati in spodbujati k uporabi naprednih in okolju prijaznih tehnologij, ki so hkrati tudi cenovno dostopne.
Hranilniki Tesla Powerwall delujejo na temperaturnem območju od minus 20 do plus 50 stopinj Celzija, zato lahko stojijo tudi znaj. Življenjska doba baterije je 30 let, a dejansko je vse odvisno od uporabe. Ob normalni uporabi še po desetih letih zagotavljajo 70 odstotkov zmogljivosti. Enota je v velikosti navadnega radiatorja, ekipa tehničnih strokovnjakov v Žirovnici pa je razvila integracijsko platformo, preko katere bodo kupci lahko sodelovali na izravnalnem trgu. Omogoča nadgradnjo do 10 enot na GW 135kWh/50kW, inteligentna oprema omogoča tudi nadzor celotnega objekta z mobilno aplikacijo.
Vzdrževanje in montaža sta enostavni, ob 10 letni garanciji je možno tudi netiranje porabe in proizvodnje, rezervno napajanje v primeru izpada električne energije, zmanjšanje konične porabe ob vključenosti v agregacijsko shemo NGEN omogoča sodelovanje na energetskih trgih tako, da se ta lahko polni avtomatsko preko te platforme v času energetskih viškov na energetskem trgu, ki so običajno posledica neusklajene proizvodnje in porabe, predvsem obnovljivih virov. Posledično je dosežena cena dobave električne energije v baterijo v takšnem času bistveno nižja za lastnika Powerwall baterije. Ob uporabi na primer električnega avtomobila je s pametnim vmesnikom na Powerwallu že pripravljena možnost nadgradnje enakega koriščenja tudi avtomobilske baterije. Cena posameznega hranilnika z montažo je od 9.000 do 9.500 evrov, Hranilnik pa je še posebej primeren za tiste, ki na mesec porabijo za vsaj 80 evrov elektrike.
Hranilniki bodo zelo pomembno vlogo odigrali, ko se bo večalo število električnih avtomobilov, zelo dobra rešitev pa so tudi za vse tiste, ki že imajo sončne elektrarne.
Povezava:
Comments