Na ilirskobistriškem zaradi različnih bolezni umre občutno več ljudi
Barbara Kampos – Radio Koper
V občini Ilirska Bistrica zaradi različnih bolezni umre kar 11 odstotkov več ljudi kot je slovensko povprečje. Najbolj so na udaru občani med 30-im in 65-im letom.
V organizaciji Alpe Adria Green so zaradi zaskrbljujočih rezultatov zdravstvene študije prst usmerili v tovarno Lesonit, tam pa študije ne komentirajo in zavračajo kakršno koli krivdo. Foto: Radio Koper/Barbara Kampos
Župan Emil Rojc je prepričan, da novinarji “delajo intrigo”, na vprašanje, zakaj je študija že tri leta v predalu in je ne predstavi občanom, pa ne odgovarja. Foto: TV Slovenija
Študija o zdravstvenem stanju Bistričanov, ki jo je koprski Zavod za zdravstveno varstvo opravil že leta 2013, med drugim ugotavlja, da na zdravje vplivajo tudi okoljski dejavniki. Naročnik študije, ki je ugotavljala zdravstveno stanje Bistričanov med letoma 2000 in 2010 ter ga primerjala z regijo in Slovenijo, je bila občina Ilirska Bistrica. Ta izsledkov do danes še ni predstavila javnosti. Študijo je preko informacijske pooblaščenke pridobila bistriška izpostava okoljske organizacije Alpe Adria Green.
V obdobju med letoma 2000 in 2010 je zaradi rakavih obolenj, bolezni dihal, srčno-žilnih bolezni, ishemične bolezni srca in cerebrovaskularne bolezni umrlo kar 8,4 odstotka več Bistričanov starih med 30 in 64 let, kot je slovensko povprečje. Več je tudi obolevanja za pljučnim rakom, posebej pri moških. Podatki so alarmantni, a ne presenečajo, pravi član ilirskobistriške organizacije Alpe Adria Green Darko Benigar. Še bolj zaskrbljujoči bi bili, če bi študijo opravili na manjšem območju – mestu Ilriska Bistrica in v ozkem pasu ob njem, meni Benigar, ki prst usmerja v tovarno Lesonit: »Dejansko je problem nastal, po mojem prepričanju, s prehodom tehnologije v Lesonitu z mokrega na suh postopek.«
V Lesonitu, kjer s študijo niso seznanjeni in je ne komentirajo, kakršno koli krivdo zavračajo. Tehnični direktor Egon Bratož: »Če bi bilo to res, da je Lesonit kriv za te bolezni, bi se to poznalo najprej pri naših delavcih, ki so najbližje izvoru onesnaženja. Ampak tega mi ne beležimo.«
Tudi meritve kažejo, da je vse v okvirih dovoljenega, zatrjujejo v Lesonitu, kjer do konca leta napovedujejo postavitev druge stalne merilne naprave izpustov prahu in skupnega organskega ogljika.
Študija sicer ni iskala vzrokov za tako stanje, a občini na podlagi ugotovitev, da okoljski dejavniki niso zanemarljivi dejavniki tveganja, priporoča izdelavo nadaljnjih poglobljenih študij. Darko Benigar meni, da jih občina ni in jih tudi ne bo izdelala. »Za razliko od drugih krajev, kjer so občani podprti s strani občinskega vodstva, tega v Ilirski Bistrici nikoli ni bilo.«
Brez odgovorov župana Emila Rojca na naša vprašanja, predvsem zakaj javnosti v treh letih od izdelave študije ni predstavil izsledkov, smo ostali tudi mi. Ker – tako župan – občina za to ni pristojna, mi pa, po njegovem, samo »delamo intrigo«.
NAMENITE 0,5 % DOHODNINE ALPE ADRIA GREEN, KI DELUJE KOT NEPRIDOBITNA ORGANIZACIJA BREZ REDNO ZAPOSLENIH. VES ZBRANI DENAR NAMENIMO ZA ZDRAVO PRIHODNOST NAŠIH OTROK!!!
Comments