Dimnikarji po novem – Je prosta izbira le farsa za javnost?
Poslanci so oktobra sprejeli zakon o dimnikarskih storitvah, ki uvaja licenčni sistem opravljanja dimnikarskih storitev in izbiro dimnikarja prepušča uporabnikom. Z zakonom se ureja področje, ki bi bilo sicer s 1. januarjem 2017 v celoti prepuščeno trgu, izvajanje dimnikarskih storitev, ki se je do sedaj opravljalo kot obvezna gospodarska javna služba, pa v celoti neregulirano.
Opustitev sedanjega koncesioniranega načina izvajanja dimnikarskih storitev je bila načrtovana že s koncem leta 2015, vendar lani pripravljeni predlog zakona o dimnikarskih storitvah na vladi ni bil sprejet. Zato je državni zbor konec lanskega leta podaljšal koncesijski sistem do konca letošnjega decembra, vlada pa je pripravila nov predlog, ki po zatrdilih ministrstva za okolje in prostor prinaša prednosti tako za dimnikarske službe kot uporabnike dimnikarskih storitev. Novi zakon namreč uvaja licenčni sistem.
PREDNOSTI
Licence bodo veljale za območje vse Slovenije in ne bodo časovno omejene, dimnikarskim družbam pa jih bodo podeljevale ali odvzemale upravne enote. Za porabnike pa to pomeni, da bodo lahko sami izbrali izvajalca dimnikarskih storitev, pri tem pa bodo po novem določene tudi najvišje cene storitev.
Na ministrstvu za okolje in prostor ocenjujejo, da je največja prednost za uporabnike uvedba izbire dimnikarske družbe, za dimnikarje pa v predlaganem licenčnem sistemu, saj ne bodo več omejeni na posamezna območja. Prosta izbira dimnikarja bo zaradi konkurence med ponudniki storitev, kot pravijo na ministrstvu, za uporabnike lahko pomenila manjše stroške. Glede samih cen pa zakon predvideva, da se namesto sedanjih fiksnih določa zgolj še maksimalne cene, ki bodo določene na podlagi časovnih normativov za posamezno storitev. »S postavitvijo maksimalnih in ne fiksnih cen nameravamo omogočiti, da končne cene, ki jih bodo plačevali uporabniki, določi trg, vendar največ v višini, ki jo bo določila vlada. Konkurenca med dimnikarskimi družbami pa bo poskrbela, da bodo dimnikarji optimizirali svoje delo in opravljali storitve po cenah, ki bodo za njih še vzdržne, ne pa po administrativno določenem ceniku,« pojasnjujejo.
KAKO BO PO NOVEM?
Kolikokrat na leto nas bo po novem dimnikar (lahko) obiskal, za zdaj še ni znano, bodo pa roki in pogostost opravljanja storitev, kot pravijo na ministrstvu, določeni glede na strokovne podlage in izkušnje dosedanjega izvajanja in bodo različni za različne tipe kurilnih naprav. »Zakon določa obveznost opravljanja dimnikarskih storitev, ki je uporabnik ne more odkloniti, podzakonski akt, ki je v pripravi, pa bo določal pogostost pregledov,« pravijo o uredbi, ki jo morajo pripraviti v 6 mesecih od sprejema zakona, in dodajajo: »Največ razlik bo za posamezne tipe kurilnih naprav, pri katerih je tehnološko zagotovljeno učinkovitejše delovanje in torej ni potrebno tako pogosto izvajanje dimnikarskih storitev. Za druge naprave želimo določiti pogoje, ki bi ob izpolnitvi lahko pomenili odločitev za daljše periode med dvema storitvama (opravljen servis, kvaliteta goriva).«
Na naše vprašanje, ali bo še vedno tako, kot se je v preteklosti dodajalo, da bo dimnikar prišel samo »kasirat«, na ministrstvu odgovarjajo, da ne obstoječa ne prihodnja ureditev ne predvidevata, da bi dimnikar prišel k uporabniku računat storitve, ki jih ni izvedel. »Za nadzor nad pravilnim izvajanjem dimnikarskih storitev in zaračunavanjem teh je pristojna inšpekcija,« dodajajo. Če uporabnik ne bo zadovoljen z izvedbo dimnikarskih storitev, se bo lahko glede na to, ali bo nezadovoljen z izvedeno storitvijo ali zaračunavanjem storitve, obrnil na inšpekcijo, ki je pristojna za izvajanja nadzora na posameznem področju.
ZAVRNILI VSE PREDLOGE
Pripravljavci zakona so zavrnili vse predloge NVO in CI, med katerimi je bil eden pomembnejših, da se dimnikarske storitve obračunavajo po dejansko vloženem času in predvideni postavki 20 evrov na uro. Po mnenju NVO in civilnih iniciativ bi bilo to edino pravično in ustrezno in bi bistveno izboljšalo kakovost dimnikarskih storitev, saj dimnikarji ne bi bili več pod pritiskom časa. Po njihovem prepričanju predviden obračun dimnikarskih storitev po normativu časa, ki ga bo oziroma je določila ministrica, in predvideni urni postavki, ki jo določi vlada, omogoča podražitev dimnikarskih storitev. Opozarjajo tudi, da cene dimnikarskih storitev niso enake za vse lastnike malih kurilnih naprav. Oddaljenejši uporabniki malih kurilnih naprav (nad 25 km) bodo namreč dimnikarjem morali plačati še potne stroške. To pa pomeni, kot pravijo, da si bomo zaradi čim manjših stroškov morali izbrati obstoječe koncesionarje, in je zato tolikokrat povedano s strani ministrstva o prosti izbiri dimnikarja le farsa za javnost.
Na očitek NVO in CI, da je novi zakon mešanica med javnim interesom in tržno dejavnostjo ter da država z njim nesorazmerno posega v lastninske pravice lastnikov kurilnih naprav (zakon namreč prinaša nekaj novosti tudi na tem področju), zaradi česar bi po njihovem veljalo razmisliti o ustavni presoji zakona, na ministrstvu odgovarjajo, da zaradi zagotovitve ciljev – varstvo okolja, varstvo zdravja in premoženja, požarna varnost in energetska učinkovitost malih kurilnih naprav – izvajanje dimnikarskih storitev ne more biti prepuščeno trgu, temveč da je tudi v prihodnje potrebna regulacija tega področja, zaradi česar so tudi pripravili zakon o dimnikarskih storitvah. Ob tem pa še dodajajo, da gre tudi v primeru tehničnih pregledov motornih vozil za poseg v lastnino posameznika, ki pa je, tako kot v tem primeru malih kurilnih naprav, z vidika varovanja življenja in zdravja ljudi, varstva premoženja ter tudi okolja smiseln in sorazmeren.
ROK ZA IZBIRO 30. JUNIJ 2017
Potrošniki bodo izvajalca dimnikarskih storitev lahko izbrali do konca junija 2017, in sicer za prihodnjih 12 mesecev, pri čemer se bo to obdobje lahko skrajšalo, če bo pristojna inšpekcija ugotovila, da dimnikarska družba ne opravlja dimnikarskih storitev v skladu z zakonom. Za tiste, ki tega ne bodo storili, se bo štelo, da so z izvajalcem zadovoljni, in bo to delo še naprej opravljal tisti, ki ga je doslej. Uporabniki bodo lahko izbrali izvajalca dimnikarskih storitev s seznama dimnikarskih družb, ki ga bo objavilo ministrstvo v dveh mesecih od uveljavitve zakona na svoji spletni strani, posredovali pa ga bodo tudi na vse občine.
Comments