Dimnikarja si lahko izberete le še do konca junija
Na spletni strani ministrstva za okolje so objavili prvi seznam dimnikarskih družb, med katerimi morajo uporabniki svojega izvajalca dimnikarskih storitev izbrati do 30. junija.
Uporabnik ima možnost izvajalca dimnikarskih storitev na svoji kurilni napravi izbrati do 30. junija vsako leto. Izbrano podjetje mora pozvati k opravljanju storitev, na kakšen način, pa ni predpisano.
Ministrstvo za okolje in prostor je objavilo seznam dimnikarskih družb in dimnikarjev, ki so jim upravne enote že izdale dovoljenja in licence, kot narekuje novi zakon o dimnikarskih storitvah. Iz seznama, lahko uporabniki dimnikarskih storitev najkasneje do 30. junija izberejo dimnikarsko družbo za opravljanje storitev na njihovi kurilni napravi, za obdobje najmanj 12 mesecev. Na seznam se je za zdaj uvrstilo 69 dimnikarskih podjetij. Uporabnik mora izbrano družbo pozvati k opravljanju storitev, na kakšen način, pa ni predpisano.
Za uporabnike, ki do konca junija ne bodo izbrali svojega izvajalca (dimnikarsko družbo in ne posameznega dimnikarja), se šteje, da so za najmanj naslednjih 12 mesecev izbrali izvajalca, ki je že doslej pri njih opravljal obvezno državno gospodarsko javno službo izvajanja meritev, pregledovanja in čiščenja kurilnih naprav, dimnih vodov in zračnikov, pod pogojem, da je ta izvajalec pridobil dovoljenje za opravljanje dimnikarskih storitev. Objava seznama hkrati pomeni, da lahko dimnikarske storitve odslej opravljajo zgolj še družbe s pridobljenim dovoljenjem, izvajajo pa dimnikarji s pridobljeno licenco, torej družbe in dimnikarji z objavljenega seznama.
Dimnikarske licence in dovoljenja so trajna in veljajo za celotno območje Slovenije, zato uporabnik lahko izbere kateregakoli izvajalca. V izogib situacijam, kjer si uporabnik dimnikarskih storitev zaradi oddaljenosti ali težje dostopnosti ne bi mogel zagotoviti dimnikarskih storitev, pa zakon predvideva, da je uporabniku dimnikarske storitve dolžna zagotavljati njemu geografsko najbližja dimnikarska družba, če jo je seveda k temu pozval.
Nova dimnikarska zakonodaja predvideva določanje zgolj maksimalnih dovoljenih cen, dejanske cene storitev pa so lahko predmet dogovora med dimnikarsko družbo in uporabnikom, pojasnjuje ministrstvo. Podzakonske predpise, ki bodo določili urne postavke in časovne normative za posamezne dele, je morala vlada oziroma minister za okolje sprejeti najkasneje do 19. maja.
POVEZAVA:
Comments