DEVASTACIJA OBAL JEZER V FIESI – EKO – PATRULJA ALPE ADRIA GREEN
Ekološka patrulja je v torek 10.03.2015 izvedla na pozil občanov ekološko patruljo obal jezer v Fiesi, ter ugotovila, da je obala le teh opustošena.
Ogledali smo si jezeri v Fiesi in ugotovili, da tako zasmetenih obal tam še nismo videli. Trstičje, grmovnice in nekatera drevesa so odstranjena skoraj do vodne gladine, razen na vzhodni strani, tik pod cesto. S tem je ogrožena zaščita, življenjski prostor živali. Njihov življenjski vplivni prostor sega preko trstičja, zato predlagamo preprečitev parkiranja bivalnikov – avtodomov na travniku, med cesto in jezerom.
FOTO: EKO – PATRULJA AAG
Fiesa smeti
Fiesa odstranjeno trstičje
Fiesa – tabla, ki opozarja na prepoved odlaganja smeti ter sekanje trstičja
Fiesa – Odstranjeno trstičje pomeni zmanjšano varnost varnost ptic, ki nimajo kje gnezditi, pa tudi kačji pastirji so s tem ogroženi
Fiesa – Stor in meja nekdanje obrasti s trstičjem postopoma izginja in s tem življenjski prostor živali
Fiesa-dostop
Fiesa- Nove stezice skozi obalno obrast črnih ribolovčev in odganjalcev ptic
Fiesa-pasje stopinje in njihovi iztrebki na obali jezera
Fiesa – obala jezera
Fiesa – “TIHOŽITJE”
Za ureditev stanja obale se bomo v AAG najprej obrnili na občino Piran in Zavod za varstvo narave Piran. Zahtevali bomo redno odstranjuje odpadkov in takojšne prenehanje sekanje trstičja in uničevanja drugega obvodnega rastja. Prepričani smo, da bomo ob prihodnjem ogledu naleteli na boljše stanje. V kolikor se stanje na tem področju ne bo izboljšalo, bomo v AAG prisiljeni podati prijavo.
Radio Capris
12.03.2015
V Alpe Adria Green (AAG) opozarjajo na zaskrbljujoče stanje jezer v Fiesi. Njihova ekološka patrulja si je v torek na poziv občanov ogledala območje ter ugotovila, da je obala opustošena. Kot so še zapisali v sporočilu, toliko smeti tam še niso videli, poleg tega pa so trstičje, grmovnice in nekatera drevesa odstranjena skoraj do vodne gladine, kar ogroža življenjski prostor živali. K ureditvi stanja obale bodo pozvali občino Piran in tamkajšnji Zavod za varstvo narave, predlagajo tudi prepoved kampiranja na travniku med cesto in jezerom. Kot nam je pojasnil Robert Turk iz Zavoda za varstvo narave, so jezera zaščitena z občinskim odlokom in bi tako pravzaprav morala ukrepati občina:
Na odziv občine še čakamo, v javnem podjetju Okolje pa so nam pojasnili, da sami upravljajo le del površin v bližini jezera, niso pa izvajali nobenih aktivnosti na obali jezer.
Fiesa ni opustošena, ima pa več problemov
Največja okoljska težava so črne gradnje, tujerodne vrste in neučinkovit urbanizem.
DELO: sob, 14.03.2015, 09:00
Popravljajo pot , ki jo je uničila burja. Foto: Boris Šuligoj /Delo
Burja »odnesla« pot Velik vpliv na okolje ima v izpostavljenem zalivu Fiese tudi burja. Pred mesecem dni je uničila sprehajalno pot med Fieso in Piranom. Občina je že naročila popravilo, ki bo stalo predvidoma do 20.000 evrov.
Fiesa – Obala jezera v Fiesi ni tako opustošena, kot so ocenili v Alpe Adria Green (AAG), vendar to še ne pomeni, da je primerno urejena. V piranski območni enoti zavoda za varstvo narave pravijo, da si z občinsko upravo prizadevajo pridobiti skrbnika naravnega spomenika – jezera – in naravne vrednote, za katero je razglašena njegova okolica.
AAG je obvestila javnost, da je njena ekološka patrulja ugotovila, da je obala obeh jezer v Fiesi povsem opustošena in da tako zasmetenih obal še niso videli. Odstranjeno naj bi bilo tudi zavarovano trstičje in grmovje ob jezeru. Zato so napovedali, da bodo o razmerah najprej obvestili občino Piran in Zavod za varstvo narave, zahtevali redno odstranjevanje odpadkov in onemogočili sekanje trstičja ter obvodnega rastja.
Če njihovega opozorila ne bodo upoštevali, so napovedali prijavo inšpekciji. Vendar so v piranski enoti zavoda za varstvo narave in oba upravljalca območja Fiese, Okolje Piran in družba ISBE Piran, zavrnili tako dramatične ocene AAG. Tudi sami smo se lahko prepričali, da razmere v Fiesi niso prav nič drugačne, kot so bile lani ali predlani. Prej bi lahko celo rekli, da se (pre)počasi izboljšujejo.
Od črnih gradenj do tujerodnih vrst
Zavod za varstvo narave in občina Piran letos upravljalcu kampa ne bosta dovolila parkiranja avtodomov neposredno ob jezeru. Zavod je upravljalcema dovolil odstranjevanje suhih vej in pretirano razraščenih akacij, ki so tujerodna vrsta, vendar je lani Okolje na območju Fiese posadilo več kot 20 novih borovcev, mandljev in fig.
Strateška usmeritev za to naravno vrednoto je namreč zamenjava neprimernih tujerodnih rastlin z avtohtonimi. Ne drži niti ugotovitev o občutnejših posegih v trstičje, čeprav je res, da poskušajo divji ribiči z brega občasno loviti ribe. Problem tujerodnih vrst v Fiesi je veliko večji, nas je opozorila Barbara Vidmar s piranskega zavoda za varstvo narave. V jezeri mnogi namreč odvržejo želve rdečevratke, ki niso avtohotone, in ker nimajo sovražnikov spodrivajo avtohotne želve močvirske sklednice. Prav tako so pred leti v jezero naselili tujerodne ostriže.
Še največji problem Fiese so črne gradnje; dve večji – Zidarjeva vila in vila nad hotelom Fiesa še nista rešeni, nekaj nedovoljenih gradenj pa je lastnikom uspelo legalizirati. Kraj ima težave tudi s pretirano urbanizacijo in zastarelim ter poleti neučinkovitim kanalizacijskim črpališčem komaj pet metrov od jezera. Iz njega namreč v poletni vročini neznosno zaudarja.
NOVICE RADIO KOPER
V Fiesi avtodomi ne bodo več parkirali ob jezerih
15.3.2015 – RADIO KOPER
Nevladna organizacija Alpe Adria Green je ob jezerih v Fiesi na poziv občanov izvedla ekološko patruljo. Kakor so zapisali v poročilu, je obala ob jezerih opustošena.
ZAHTEVO ZA UREDITEV RAZMER, KI OGROŽAJO ZAŠČITEN NARAVEN ŽIVLJENJSKI PROSTOR, SO POSLALI TAKO NA PIRANSKO OBČINO, KOT NA ZAVOD ZA VARSTVO NARAVE. PREDVSEM PRIČAKUJEJO, DA BODO PRISTOJNI NA TRAVNIKU OB VELIKEM JEZERU ONEMOGOČILI PARKIRANJE ZA AVTODOME IN PREPREČILI UNIČEVANJE OBVODNEGA RASTJA.
POLEG KOPICE SMETI IN IZTREBKOV DOMAČIH LJUBLJENČKOV, JE SKORAJ DO VODNE GLADINE ODSTRANJENO TUDI RASTLINJE, KAR OGROŽA ŽIVLJENJSKI PROSTOR ŽIVALI, JE EKO PATRULJA NEVLADNE ALPE ADRIE GREEN OPISALA OPUSTOŠENJE OB JEZERIH V FIESI. NA ZAVODU ZA VARSTVO NARAVE ODGOVARJAJO, DA SI RAZMER PO OBISKU EKOPATRULJE ŠE NISO OGLEDALI, ZATO JIH NE MOREJO KOMENTIRATI. DEJSTVO PA JE, DA JE OBČINSKI ODLOK, S KATERIM SO FIESO ZAŠČITILI PRED VEČ KOT DVAJSETIMI LETI ZASTAREL, POJASNJUJE ROBERT TURK: »IN BI BIL ZAGOTOVO POTREBEN OBNOVE IN POTEM BI VERJETNO TUDI LAŽJE OPREDELILI, KAKO IN KAJ Z RAVNANJEM NA IN OB JEZERIH.«
GLEDE SMETI BI ŽE SEDAJ LAHKO IN BI TUDI MORALE UKREPATI PRISTOJNE SLUŽBE. VENDAR JE POLEG ODPADKOV V FIESI NAROBE ŠE VELIKO DRUGIH STVARI. OD NEDOKONČANIH, BOLJ ALI MANJ PRIMERNIH GRADENJ, DO TUJERODNE VRSTE ŽELV, KI BI JIH BILO POTREBNO IZLOVITI. »MI SMO ŽE NEKAJKRAT POZVALI TUDI OBČINO, DA BI PRISTOPILI K CELOVITEMU NAČRTU UREJANJA OBMOČJA IN UPRAVLJANJA Z OBMOČJEM, PA NEKAKO ŠE NISMO PRIŠLI SKOZI,« ŠE DODAJA TURK
SICER JE TUDI ZAVOD OBČINO IN NAJEMNIKA KAMPA ŽE OPOZORIL, DA AVTODOMI NE SODIJO NA TRAVNIK OB VELIKEM JEZERU IN TO ZAPISAL TUDI V SMERNICE ZA NASTAJAJOČI OBČINSKI PROSTORSKI NAČRT. NA PIRANSKI OBČINI ODGOVARJAJO, DA JE ZA POSEGE V ZAŠČITENO NARAVNO OBMOČJE PRISTOJNA OKOLJSKA INŠPEKCIJA, ZAGOTAVLJAJO PA, DA PARKIRANJA AVTODOMOV OB VELIKEM JEZERU LETOS NE BODO VEČ DOVOLILI.
LEA ŠIROK
FOTO: ALPE ADRIA GREEN
PODPIŠITE PETICIJO PROTI TRGOVINSKEMU SPORAZUMU TISA: “TISA NE HVALA!!! (NAJHUJŠI STRUP DEMOKRACIJE)” DO DANES SMO ZBRALI MALO VEČ KOT 5400 PODPISOV OD 6000 POTREBNIH
– PODPIŠITE JO TUDI VI:
VEČ NA POVEZAVI – POD OBVESTILI BOSTE NAŠLI TUDI DODATNE OBRAZLOŽITVE!
Comments