AAG uspel z pritožbo na Upravnem sodišču v primeru daljnovoda v TNP
IZJAVA ZA JAVNOST
Alpe Adria Green je na Upravnem sodišču uspela s pritožbo zaradi okoljske škode, ki je nastala zaradi nezakonitega ravnanja pri posegu v naravo in v zavarovano naravno ter kulturno dediščino na območju Triglavskega narodnega parka. Okoljska škoda je nastala zaradi vzdrževalnih del na 35 kv daljnovodu Jesenice- Kr. Gora, ki so bila izvedena s strani ELEKTRO GORENJSKA, podjetja za distribucijo električne energije, d.d., Kranj.
Foto AAG
Alpe Adria Green je po pregledu prejete dokumentacije leta 2014, ki se je nanašala na vzdrževalna dela DV 35 kV Jesenice – Kranjska Gora in ogledu trase na zavarovanih območjih TNP, kjer so potekala t.i. vzdrževalna dela na predmetnem daljnovodu ugotovila, da s širitvijo gozdne poseke osnovnega koridorja trase daljnovoda niso upoštevani izdani Naravovarstveni pogoji in da gre z rekonstrukcijo objekta in postavitvijo novih, višjih stebrov obstoječega 35 kV daljnovoda za kršitev Zakona o Triglavskem narodnem parku (ZTNP-1). AAG je dne 22.8.2014, zato podala prijavo o nepravilnostih, ki so se nanašale na t.i. vzdrževalna dela na daljnovodu Jesenice – Kranjska Gora na Ministrstvo za kmetijstvo in okolje in Inšpektorat RS za kmetijstvo in okolje.
Foto AAG
Zaradi sečnje na trasi daljnovoda v zavarovanih območjih, ki je bila v nasprotju s predpisi je Inšpektorat RS za kmetijstvo in okolje dne 19.8.2014, najprej z ustno odločbo in dne 25.8.2014 še s pisno odločbo prepovedal izvajanje sečnje na zavarovanem območju Natura 2000.
Glede na to, da je bila sečnja v TNP v nasprotju s predpisi, kar je ugotovil tudi Inšpektorat RS za kmetijstvo in okolje, je AAG dne 6.10.2014 kot nevladna organizacija na področju varstva okolja, ki deluje v javnem interesu, skladno s 1. odstavkom 110.g člena Zakona o varstvu okolja (ZVO-1) pred upravni organ Agencijo RS za okolje vložila Zahtevo za uvedbo postopka za sanacijo okoljske škode in Predlog za priznanje AAG, kot stranskega udeleženca v upravnem postopku.
Foto AAG
V AAG smo 20. 12.2014 prejeli negativni sklep ARSA z obrazložitvijo , da je po preučitvi obvestila in strokovnega mnenja Zavoda na podlagi 110.9 člena ZVO-1 ugotovil, da ni mogoče potrditi negativnega vpliva na ugodno stanje zavarovanih vrst in habitatnih tipov, zaradi česar naslovni organ ugotavlja, da v primeru razširitve koridorja daljnovodne trase med Jesenicami in Kranjsko Goro v mesecu avgustu 2014, do okoljske škode ni prišlo. ARSO je nadalje v sklepu zapisal, da v skladu z zgoraj navedenim ugotovil, da zatrjevana okoljska škoda ni izkazana, zaradi česar niso podani razlogi za ukrepanje in izdajo odločbe o odreditvi izvedbe sanacijskih ukrepov in je odločil, da se postopek v zadevi ugotavljanja nastanka okoljske škode na območju trase 35kV daljnovoda med Jesenicami in Kranjsko Goro v mesecu avgustu 2014, pri izvajanju nujnih vzdrževalnih del na opisanem daljnovodu, začet po uradni dolžnosti, ustavi.
Na ta negativni sklep s strani ARSA, smo se v AAG pritožili 05.01.2015 na ministrstvo za Okolje in Prostor RS s posebnim poudarkom, da ARSO niti ni odločal o zahtevi AAG za priznanje statusa stranskega udeleženca v predmetnem postopku, zaradi česar je zagrešil procesno kršitev upravnega postopka, izpodbijani sklep pa je izdan najmanj preuranjeno. MOP je našo pritožbo zavrnil z podobno obrazložitvijo kot ARSO, zato smo se dne 29.06.2015 pritožili na Upravno Sodišče.
Upravnemu sodišču je AAG podal predlog, da naj odpravi sklep Agencije RS za okolje 35624-29/2014-6 z dne 20.12.2014 in da se zadeva vrne v ponoven postopek organu prve stopnje. Upravno sodišče je ta predlog v svoji seji 16.01.2016 upoštevalo in vrnilo zadevo organu prve stopnje v ponovno odločanje s tem, da AAG prizna, kot stranskega udeleženca v upravnem postopku.
Predsednik Alpe Adria Green:
Vojko Bernard
Povezava:
Comments